Vegyünk három országot Európában: német, olasz, spanyol. Tiltsuk be a dohányzást nyilvános helyen. Három országban három dolog történik: egyikben az első pillanattól kezdve mindenhol betartják a szabályt, a másikban hivatalosan az éttermekben/bárokban nincs dohányzás, de a reptéren a sorban mindenki dohányzik, a harmadikban pedig még az éttermek sem engedelmeskednek a tiltásnak. De melyik ország melyik?
Németországban 2008. január elsején 11 tartományban vezették be a tiltást, majd júniusig a maradék tartományokban is. Bajorországban teljes a tiltás (ennek ellenére februárban még előkészített hamutál volt az asztalokon), a düsseldorfi reptéren pedig (ahol elkülönített helységben lehetne csak) még júliusban is mindennek a közepén (érkezési résznél és a kapuknál is) lehetett cigizni kihelyezett asztaloknál. És jelenleg még vitatják a tiltások alkotmányosságát…
Spanyolországban 2006. januárjában vezették be a tiltást (100 m2 felett elkülönített helység, az alatt választható dohányzó v. nem dohányzó egység), de egy évvel később is látni dohányzó embereket a reptéri sorban, vagy bárhol, ahol gondolták.
Olaszországban 2005. januárjában vezették be a teljes tiltást és mágikus módon működött. Biztos segít az is, hogy több mint 2000 EUR bánja, ha terhes nő vagy 12 éven aluli gyermek mellett rágyújt valaki - de a tapasztalatok szerint a bárokból és éttermekből is fegyelmezetten vonulnak ki a dohányosok.
És mi a helyzet Magyarországon? Továbbra is emelkedik a
cigifogyasztás, a kávézókban meg nem lehet lélegezni. Az
eléggé egyértelmű, hogy a cigi függőséget okoz és káros az egészségre.
Miért ne lehetne teljesen betiltani? Az biztos, hogy 18 éven aluli
gyerek esetén egy légtérben tiltani kéne a dohányzást (egészségi és
nevelési okok miatt), beleértve az otthoni közeget is. Lehetne
folytatni a terhes nőknek szóló tiltással - de lehet, hogy legegyszerűbb a teljes illegalitás lenne.
*Forrás: The Italian Job