Nu valahol ott tartottam, hogy hiába merünk nagyok lenni, akkor is kicsik és kiszolgáltatottak vagyunk. Ráadásul meg kell küzdjünk a saját lezáratlan, így-úgy átmentett múltunkkal és a feljelett(ebb) nyugati kultúrák általi csökönyös lenézttséggel is.
„Egy politikai rendszert hat hónap alatt le lehet váltani, egy gazdasági rendszert hat év alatt át lehet alakítani, a társadalmihoz hatvan év kell.” - mondta egy politológus.
A gazdasági rendszert mi ugyan nem alakítottuk át 6 év alatt, mitöbb az olyan fundamentumokhoz, mint egészségügy, megyerendszer, önkormányzatok, államgépezet 18 év alatt sem sikerült érdemben hozzányúlni.
Egészségügy:
Jómagam kicsit értetlenül állok a most zajló egészségügyi reform előtt. Megint előjöttünk a magyaros fostalicska megoldással, ahelyett, hogy vettük volna a mintát gátlástalanul a már működő rendszerekből és összegyúrtuk volna az előnyös részeit a hátrányos részek mellőzésével. A többiztosítós rendszert alapban követendőnek találom, a verseny csak jót tehet ennek a rendszernek. De a kialakulófélben levő rendszer valahogy nem ad okot bizalomra. Ráadásul nincs is megfelelően kommunikálva.
Jelenleg ugye van egy darab biztosító, amibe öntjük (már aki) a TB járulékot ész nélkül ő meg elvben finanszírozza belőle a betegellátást. Azt hogy jelenleg hogyan teszi, azt mindannyian látjuk. Siralmasan alacsony minőségben. Pénzünk ezer lyukon folyik el a gyógyszergyárakhoz és az orvosokhoz. A jelenlegi rendszer egyedül nekik kedvez.
Igazából az OEP nem is bíztosító. Ha az lenne, te tudnál róla, és ő is tudna rólad. Mostanra legalább egymillió ember nem fizet biztosítást, de azt OEP sem tudja megmondani, hogy ki. Az OEP most inkább csak egy állami pénzosztó szerv. A legfőbb baj az, hogy az OEP ma évente mintegy 1500 milliárd forinttal gazdálkodik, ez a pénz azonban egész a jelenlegi korrupt leosztásban egyszerűen nem elég az orvosi ellátás finanszírozására. Az OEP folyamatosan túllépi a költségvetését, s a hiányt minden évben a büdzsének kell kiegészítenie. Ez több százmilliárd forintos tételt jelent, s évről évre emelkedik. A sajtó persze nem beszél udvariasan a hihetetlen méretű csalásokról, amik mindennapossá váltak a kontrol hiánya miatt. CSak a saját családomból két példa. 1: --> link 2. Nagymamám el sem mer menni orvoshoz, mert még a vizsgálat előtt azonnal alá akarnak vele iratni egy papírt, hogy 3 napra befeküdt a kórházba.
Elvben ugye ha engednénk kibontakozni az igazi biztosítási rendszert, akkor a (részben) magánkézben levő biztosítók jobban sáfárkodnának a pénzünkkel, persza saját profitjuk szem előtt tartásával.
A profitérdekeltségnek van előnye és hátránya is. Egyrészt szigorú
gazdálkodásra sarkall és a kórházak fejlesztésére, hiszen csak így
lehet biztosítást fizető ügyfeleket szerezni. Ha ugyanis verseny van, a
beteg mondhatja azt, elégedetlen vagyok, másik biztosítóhoz megyek.
Másrészt viszont előfordulhat,
hogy spórolnának az ellátásunkon. Pölö csak az egészséges, fiatal, nem
dohányzó betegekkel kötnének könnyedén szerződést, úgy ugyanis jobban megéri a
gyógyítás: csak szedik be a járulékot, de keveset kell költeni a
gyógyításra. További hátrány lehet, hogy a több-biztosítós rendszer például több
adminisztrációval jár, ennek költségeit pedig valakinek, például neked
kell megfizetned. Van még egy nagy érv a több biztosító
ellen: semmi sem bizonyítja, hogy a több-biztosítós rendszerben a
betegek egészségesebbek lennének, mint az egybiztosítósban. Na mindegy.
De mi, betegek is megérjük a pénzünket, mexoktuk a jól bevált ingyenes egészségügyet, még ha szar is, de eszünkbe nem jut hogy mi magunk gondoskodjunk az egészségünkről. Szűrővizsgálatokra alig 30-40% megy el, szájhigénia a nulla felé konvergál, pia, dohányzás ezerrel!
Na ennek is vége lesz egyszer: van például olyan egészségbiztosító külföldön, amely ha a biztosítottja nem vesz részt az előírt éves vagy kétéves szűrésen, a későbbi kezelésnek csak egy részét hajlandó kifizetni. Teljesen jogos, nem? Ezt hívja Sneci bartátom a magyar öngondoskodás teljes hiányának. Majd az ÁLLAM bácsi mindent megold. (ld első írásom).
Nemrég olvastam egy cikket, hogy a munkáltatók rendszeresen vizsgálják néhány országban a dolgozó egészségi állapotát és annak megfelelelően csökkentik a bérét. Hát ezt a biztosítók is be fogják vezetni, az tutifix. Minnél szarabb bőrben vagy, annál többet fizetsz.
FOYLT KÖV